Obitaş’ın temelleri 1977 yılında Kaşif Gündoğdu tarafından İstanbul Mecidiyeköy 1. Taşocağı caddesinde Gündoğdu İnşaat’ın kurulması ile başlar..

1977-1981 yıllarında Kaşif Gündoğdu bir çok konut ve endüstriyel sanayi fabrikaları inşaatı tamamlar.

Gündoğdu İnşaat’ın ilk taahhüt işi Büyükçekmece İstanbul’da tamamladığı, Dekor Kağıt fabrika projesidir. Kaliteli ve temiz çalışmasının karşılığını alan Kaşif Gündoğdu bu dönem içerisinde Galatasaray Florya Metin Oktay tesislerinin betonarme işlerini yaparak çok önemli ve başarılı bir referans kazanır.

1981 yılında Şirketin yapılanması değişir ve anonim şirket statüsüne geçilir. Şirket yurt dışına açılmak ve özellikle Arabistan yarımadasında taahhütler üstlenmek amacıyla  “Obitaş Ortadoğu Birlik İnşaat Taahhüt Anonim Şirketi” ünvanı ile kurulur.

Obitaş; 1984 yılında ilk resmi taahhüt işi olan İstanbul, Küçükyalı da Kadir Has Vakfı tarafından, T.C.Bayındırlık Bakanlığı, İstanbul İl Müdürlüğünce yaptırılan, “Kadir Has Lisesi ve Kapalı Spor Salonu” işini başarıyla tamamlar.

1987 yılında “Kireçburnu Vilayetler Evi İnşaatı” işini alır, anahtar teslimi olarak başlar ve 1988 yılında tamamlar.

1988 yılında “İstanbul Kapalıçarşı Restorasyonu “ işini alır ve  1991 yılında tamamlar.

Obitaş, 1989 yılında Beylikdüzü-Büyükçekmece İstanbul da Beymer Sanayi Sitesi Atölye Binaları‘nın inşasını üstlenir. Bu projeyi iki sanayi sitesi inşaatı izler : 105.000 m2 kapalı alanlı 441 işyerinden ibaret bir proje olan ISISO Sanayi Sitesi ve 140.000 m2 inşaat alanlı 459 işyerinden ibaret Alkop Sanayi Sitesi.

1993 yılında toplu konut  inşaatı projelerine ilgi duyar.T.C.Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı-Silivri Belediyesi 418 Konut Anahtar Teslim inşaatı işini üstlenir.Bu projenin ardından S.S.Silivri Erdem Kent Konut Kooperatifi 130 konut ve S.S.Silivri Çevreciler Konut Kooperatifi 160 konut işlerini tamamlar.

1994-2001 yılları arasında İstanbul Defterdarlığına ait birçok projeyi başarı ile tamamlar. Bunlardan başlıcaları; “İstanbul Defterdarlığı Ana Hizmet Binası Restorasyonu ve Tefrişi”, eski Jandarma dikim evi olarak anılan şimdilerde hizmet binası olarak kullanılan “İstanbul Defterdarlığı Yataklı Eğitim Tesisi ve Tefrişi” işleri.

1996 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İSKİ Genel Müdürlüğü’nce yaptırılan Çatalca TM1-TM2 terfi merkezi ve 5700 mt terfi hattı işi proje süresi 22 ay olduğu halde 7 ay gibi kısa bir sürede tamamlar.

Yine 1996 yılında proje bedeli 51 milyon dolar olan İzmir Şehirlerarası Otobüs Terminali işine anahtar teslim olarak başlar. Proje çalışmaları 1997 mayıs ayında tamamlanan Otobüs Terminali işi dönemin Başbakanı tarafından resmi tören ile 18 Aralık 1998 tarihinde hizmete açılır.

1998 yılında Sultanbeyli-Samandıra’da Rüknettin Küçükçalı’ya ait Isısan İşmerkezi ve fabrika binasını tamamlar. İş merkezi o dönemde Anadolu yakasında yapılan ilk en yüksek ikiz kuleler olarak anılır.

1999 yılında Gürolteks’e ait Antalya Belek’te Hotel Sillyum projesini 6 ayda tamamlar.

1999 Marmara depreminden sonra Bayındırlık Bakanlığınca ihale edilen Değirmendere-Kocaeli 444 Konut projesini anahtar teslimi olarak 6 ayda ve Gölyaka-Cumayeri Düzce’de Başbakanlık Proje Uygulama Birimi PUB tarafından ihale edilen 392 konut, 1 ilköğretim okulu ile 2 sağlık ocağı projesini tamamlar.

2000 yılında Obitaş, İstanbul Ticaret Odası İTO Ana Hizmet Binası Restorasyonu ve Tefrişi yapımını üstlenir. Proje halen hiç yıpranmamış gibi İTO tarafından kullanılmaktadır.

2000 yılında İstanbul vergi rekortmenleri arasında yer alır. 2001 yılında dünyada ve ülkemizde yaşanan ekonomik krizden etkilenir. Kısa vadeli borçlar karşılığında bankalardan kullandığı ipotek karşılığı krediler yüzünden bir süre mali sıkıntı yaşasa da Obitaş bu sıkıntıdan sıyrılarak, özellikle uzmanlık alanı olan endüstriyel yapılar başta olmak üzere, inşaat sektöründe yeniden çalışmaya başlar.